کتابخانه مرکزی


 

 

محمد اسماعیلی : رئیس اداره امور کتابخانه ها و تحصیلات تکمیلی
mohismaili@yahoo.com
33361017 


آشنایی با کتابخانه های دانشگاه

مقدمه
کتابخانه های دانشگاهی قلب و مرکز فعالیتهای پژوهشی و آموزشی هستند.و منابع اطلاعاتی مورد نیاز دانشجویان و اساتید که محور اصلی آموزش و پژوهش می باشند را فراهم می کنند.دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد دارای مجموعه کتابخانه ای بسیار غنی در سطح منطقه و کشور می باشد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد دارای 1 کتابخانه مرکزی 4 کتابخانه دانشکده ای و 2 کتابخانه کلینیکی می باشد.

کتابخانه مرکزی دانشگاه
کتابخانه مرکزی دانشگاه در سال 1364 تاسیس شد.مجموعه کتابهای این کتابخانه حدود 143000 جلد می باشد و در طی سال های فعالیت خود خدمات ارزنده ای به مراجعه کنندگان داخل و خارج از دانشگاه ارائه داده است.اطلاعات کتابخانه مرکزی هم اکنون تحت شبکه وب به آدرس                                                                            
http://lib.iaushk.ac.ir
می باشد و مراجعان می توانند تمامی منابع موجود در کتابخانه را جستجو کنند. اعضاء کتابخانه شامل اساتید،دانشجویان،کارمندان دانشگاه و همچنین افرادی است که از دانشگاه ها و سازمان های دیگر معرفی می شوند. کتابخانه دارای بخش های مختلفی می باشد که عبارتند از:                                       
                               
     
-  بخش اطلاع رسانی
مهم ترین بخش تخصصی کتابخانه بخش خدمات فنی است. فعالیتهای نظیر ثبت ، رده بندی،فهرست نویسی،نمایه سازی و آماده سازی منابع جهت قرار گرفتن در قفسه در این بخش انجام می گیرد.                        
                       

بخش امانت بیشترین آمار مراجعه کنندگان به کتابخانه را دارد و فعالیتهایی نظیر امانت کتاب،تمدید و رزرو کتاب،عضوگیری از مراجعان در این بخش صورت می گیرد.در این بخش ارائه خدمات امانت، بازگشت کتاب،تمدید و جستجوی منابع کتابخانه به صورت کامپیوتری انجام می شود.  اعضای فعال کتابخانه مرکزی در حال حاضر حدود 4700 عضو فعال می باشد.

                  شرایط عضویت:
برای عضویت در کتابخانه مدارک زیر لازم است:
1.یک قطعه عکس
2..فرم انتخاب واحد
3. تکمیل فرم عضویت
4.کپی کارت دانشجویی 

                                                   
بخش اطلاع رسانی
بخش اطلاع رسانی ،مهم ترین بخش خدمات رسانی کتابخانه است که شامل 4 بخش می باشد:


بخش مرجع
در این بخش، حدود 7500 جلد کتاب مرجع نظیر واژه نامه ها،دایره المعارف ها،راهنماها،زندگینامه ها،سالنامه ها و غیره نگهداری می شود و استفاده از منابع آن ،فقط در همان مکان صورت می گیرد و منابع آن به امانت داده نمی شوند.
بخش نشريات ادواری

در این بخش حدود 500 عنوان نشریه فارسی و حدود 120 عنوان نشریه لاتین و همچنین 12 عنوان روزنامه پرتیراژ کشور نگهداری می شود.     


                                                                         
                                                                 
بخش پايان نامه ها و طرح های پژوهشی

در این بخش حدود 10500عنوان پایان نامه و 360طرح پژوهشی و حدود 800 گزارش کارآموزی وجود دارد.استفاده از این منابع فقط دز این بخش صورت می گیرد.
بخش پايگاههای اطلاعاتی

در این بخش دانشجویان مقالات فارسی و لاتین مورد نیاز خود را جستجو می کنند.  پایگاههای لاتین که عبارتند از: الزویر،ابسکو،جان وایلی،پروکوئست تیلور و فرانسیس، امرالد، واشپرینگر.که از طریق پایگاههای اطلاعاتی کتابخانه قابل دسترس است. علاوه برمقالات لاتین بخش اطلاع رسانی دارای دو بانک مقالات فارسی (نما متن )که بصورت شبکه داخلی در دانشگاه و (نمایه)که بصورت استفاده در کتابخانه می باشد که امکان دسترسی به مقالات فارسی علمی کشور را فرآهم می کند داانشجویان و محققان با مراجعه به این بخش می توانند . 


                      

در کنار کتابخانه مرکزی، دانشگاه آزاد شهرکرد دارای 5 کتابخانه دانشکده ای می باشد که به شرح زیر معرفی می گردند.

کتابخانه  فنی و مهندسی
این کتابخانه در سال 1384 تاسیس شد.و دارای حدود 14000 جلد کتاب می باشد. در این کتابخانه مراجعه کنندگان می توانند اکثر کتابهای رشته های معماری،عمران،الکترونیک و مکانیک و...........را به امانت بگیرند.امکان جستجوی منابع به صورت کامپیوتری در این مجموعه وجود دارد.  همچنین جستجوی مقالات فارسی بصورت شبکه موجود می باشد.                                                           
                                                           
کتابخانه ادبيات
این کتابخانه در سال 1385 تاسیس شد و مجموعه ای از کتاب های مرجع رشته های علوم انسانی(حدود8000) به ویژه رشته ادبیات را دارد.و هم اکنون از طریق شبکه داخلی به کتابخانه مرکزی متصل می باشد.  در این کتابخانه جستجوی مقالات فارسی نیسز در دسترس دانشجویان و اساتید می باشد.    

                                                                         
کتابخانه دامپزشکی
این کتابخانه در سال 1388 افتتاح گردید و منابع این کتابخانه مختص دانشجویان و اساتید رشته دامپزشکی و علوم دامی می باشد. گروه دامپزشکی دارای 2 کتابخانه دیگر هم در کلینیک دام بزرگ شهرکرد و دام کوچک در اصفهان می باشد.
-کتابخانه کلینیک دام بزرگ

- کتابخانه کلینیک دام کوچک اصفهان
                                   
کتابخانه دانشکده کشاورزی
این کتابخانه در سال 1388 افتتاح گردید و کتابهای مورد نیاز دانشجویان رشته های کشاورزی،صنایع غذایی،علوم دامی را تامین می کند.منابع موجود در این کتابخانه حدود 45000 جلد می باشد. این کتابخانه نیز از طریق شبکه داخلی به کتابخانه مرکزی متصل می باشد و امکان جستجوی منابع از طریق کامپیوتری نیز وجود دارد.  

کتابخانه دانشکده علوم پايه

این کتابخانه در سال 1388 افتتاح گردید و کتابهای مورد نیاز دانشجویان رشته های فیزیک،شیمی،ریاضی،زیست شناسی و میکروبیولوژی را تامین می کند..                                              
همکاران شاغل در کتابخانه های دانشگاه
کتابخانه دانشکده علوم پزشکی 
این کتابخانه در سال 1392 افتتاح گردید.منابع موجود در این کتابخانه کتابهای تخصصی رشته های پرستاری ،مامایی،بهداشت و مدیریت خدمات بهداشتی و د رمانی می باشد. این کتابخانه دارای دو سالن مطالعه با ظرفیت 110 نفر می باشد.

1.    محمد اسماعیلی فارسانی               دانشجوی دکتری علم اطلاعات  و  دانش شناسی       رئیس اداره امور کتابخانه ها و تحصیلات تکمیلی دانشگاه 
2.    خانم اشرف فرج زاده          دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی                   مسئول خدمات فنی کتابخانه های دانشگاه 
3.    خانم افسانه ابرقوئیان               کارشناس                                                مسئول میز امانت کتابخانه مرکزی 
4.    خانم سمیه ملکپور                  کارشناس ارشد  کتابداری                            تحصیلات تکمیلی و کتابخانه ها
5.     خانم مهرنوش قاسمی          کارشناس ارشد کتابداری                               تحصیلات تکمیلی و کتابخانه ها 


 

 

 

اطلاعیه هاوفرمها